Търсене
Close this search box.

Генетично модифицирани ларви биха могли да ускорят заздравяването на рани

Генетично модифицирани ларви биха могли да ускорят заздравяването на рани

Генетично модифицирани ларви биха могли да ускорят заздравяването на рани

Генетично модифицирани ларви биха могли да ускорят заздравяването на рани


Направи дарение на училище!



***

Зелена месарка (Lucilia sericata). Credit: Line Sabroe, (CC BY 2.0)

Пациентите с диабет се нуждаят от по-добър и по-бърз начин на лечение на често срещаните при тях рани по стъпалата (диабетно стъпало). Това заболяване прави хората по-податливи на образуване на такива рани, като в някои случаи те водят до ампутация. Причината е, че диабетиците губят чувствителност (поради невропатия) и не усещат, ако обувките им са неудобни, например, а след като раната се образува, тя зараства по-трудно, отколкото при здравите хора.

Едно относително нетрадиционно лечение, което е прилагано в продължение на десетилетия, е така нареченият дебридман с ларви. Лечението включва въвеждане на стерилни ларви от мухата зелена месарка (Lucilia sericata) в раните. Тези ларви изяждат мъртвата тъкан, като същевременно отлагат антимикробни секрети, което предпазва раната от инфекции. Ларвите се отлгеждат лесно и бързо, което прави процеса евтин, но не е наблюдавано ускоряване на заздравяването. За да постигнат това, учените са експериментирали с генетично модифицирани ларви. В проучване, публикувано в списание BMC Biotechnology, изследователите описват два метода за модифициране на ларвите, за да им придадат качества, които да ускорят процеса на заздравяване на раните.

Дебридман – процес на отстраняване на мъртва, увредена или инфектирана тъкан, с цел по-лесно зарастване на останалите здрави тъкани.

Ларвите били модифицирани така, че секретират вещество, наречено човешки тромбоцитен растежен фактор-BB (или PDGF-BB). То е било използвано като локално средство за мазане, но геловете могат да бъдат доста скъпи.

museslervos-credit-dalius-baranauskas-cc-by-sa-3-0
Credit: Dalius Baranauskas, (CC BY-SA 3.0)

Учените създали две различни групи ларви. Едната група можела да произвежда PDGF-BB, когато е изложена на „топлинен шок“ при 37ºC, а другата – когато в храната на ларвите не се поставя антибиотикът тетрациклин. Въпреки че и двете групи произвеждали фактора, при първата група той оставал в тялото на ларвите, докато при втората успешно се секретирал извън него.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Изследователите отбелязват, че следващата стъпка е да изпробват ефективността на модифицираните ларви върху плъхове, преди да преминат към клинични изпитвания при човека. Ако методът е успешен, той ще помогне за лечението на повече от 20 различни състояния, като декубитални рани и изгаряния, които и в момента се лекуват с ларви.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.