Търсене
Close this search box.

Децата реагират физически на стрес от социалните им взаимоотношения

Децата реагират физически на стрес от социалните им взаимоотношения

Децата реагират физически на стрес от социалните им взаимоотношения

Децата реагират физически на стрес от социалните им взаимоотношения


Направи дарение на училище!



***

1-flinn
Mark Flinn по време на едно от многото си пътувания до Доминика. Credit: Mark V. Flinn

Изследванията показват значимостта на социалните взаимодействия и влиянието им върху поведението и здравето на възрастните, но се знае много малко за това как възприятието на децата за социалното им обкръжение е свързано със стреса и как той може да повлияе развитието. Изследователски екип от Университета на Мисури е установил, че децата и подрастващите реагират физически на социалното си обкръжение и на стреса, който то предизвиква. Учените вярват, че качеството и размера на социалните взаимоотношения, изградени в детството, може да имат важни физиологични и ментални последствия за младите.

Кортизолът и алфа-амилазата в слюнката са вещества, които се секретират в отговор на външен натиск или напрежение. Част от автономната нервна система, освобождаването на кортизол в системата е бързо, несъзнателно и може да бъде измерено в слюнката; затова, измерването на кортизола е добър индикатор за стрес в тялото, според професора по биомедицинска антропология и председател на факултета по антропология към MU College of Arts and Science, Mark V. Flinn.

„Типичният физиологичен отговор към стреса е освобождаването на хормони, като кортизола, в системата“ – казва Flinn. „В това проучване, ние искахме да изследваме връзката между личните социални взаимоотношения на децата, както и възприемания от тях размер на социалната им мрежа от взаимодействия, и плътността на биомаркери, като кортизола и алфа-амилазата, които са индикатори за стрес при младите. Нашата цел беше да установим дали децата са под стрес, защото възприемат мрежата си от контакти като по-малка от тази на другарите им. Установяването на това дали социалните връзки причиняват стрес на децата е важно, защото стресът може да повлияе на поведението и здравето им по-късно.“

2-flinn
Credit: Mark V. Flinn

Flinn и екипът му, включително Davide Ponzi – млад учен, който сега работи за Университета на Юта, провели уникално проучване на остров в Карибско море. За целта на проучването, екипът използвал данни, събирани в продължение на повече от две десетилетия от малко село на източния бряг на Доминика. В продължение на години, Flinn се интегрирал в културата, документирайки социоикономическите, демографски и здравни данни, както и данните за взаимоотношенията в малко общество от 500 души.

„През годините събрахме данни за бабите и дядовците, родителите и децата им; наблюдавах истински деца в обществата им, а не в контролирана лабораторна среда, затова данните са уникални и много полезни“ – казва Flinn. „Използвайки това богатство на знания, ние се интересувахме от това да разберем как децата отговарят физически на социалните взаимоотношения, които изграждат.“


Разбери повече за БГ Наука:

***

За това проучване, Ponzi и Flinn избрали група от 40 деца на възраст между 5 и 12 години, представляващи около 80% от децата в селото. На всяко дете била зададена поредица от въпроси за приятелите им, за да измерят възприеманата от децата плътност и близост със социалното им обкръжение. Три проби от слюнка били събрани преди, по време на и след интервюто и били отчетени нивата на кортизол и алфа-амилаза.

dominican

„Използвайки данните, които събрахме от интервютата, установихме, че децата, които бяха притеснени от размера и гъстотата на възприеманите от тях социални мрежи, имаха повишени нива на кортизол и алфа-амилаза“ – казва Flinn. „Нашето изследване е в съответствие с предходни проучвания на стреса, самотата и социалната подкрепа при възрастните, но ние ги подсилихме, като включихме и децата. Бъдещите изследвания би трябвало да включват мулти-системен подход, като този, за да изучават когнитивните и биологични механизми, които стоят зад възприятията на децата.

Проучването “Cortisol, salivary alpha-amylase and children’s perceptions of their social networks“ наскоро беше публикувано в Social Neuroscience.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.